Szlak prowadzi nas do średniowiecznej Nursji
To nie tylko miasto rodzinne św. Benedykta i św. Scholastyki, ale także słynące z wyrobów wędliniarskich, przede wszystkim z dziczyzny. Delikatesy w centrum są co krok.
Umbria nazwana jest „Włoską ziemią świętych”. Pierwsi chrześcijanie chronili się tu w lasach i jaskiniach przed prześladowaniami ze strony Rzymian. Później te odludne tereny stały się ostoją dla eremitów.
Idziemy szlakami św. Franciszka z Asyżu, św. Benedykta, czy szlakiem Kamedułów. W jednej z mijanych pustelni, Erremo di Serrasanta, położonej na szczycie góry, spędzamy noc.
Rejon na granicy Umbrii, Marchii i Abruzji jest najbardziej aktywnym sejsmicznie terenem Półwyspu Apenińskiego. Apeniny położone są na styku afrykańskiej i euroazjatyckiej płyty tektonicznej.
W Abruzji w 1915 roku miało miejsce jedno z najtragiczniejszych trzęsień ziemi. Zginęło ponad 30 tysięcy ludzi. W czasie ostatniego wielkiego trzęsienia w 2009 roku legło w gruzach całe miasto L’Aquila. Zginęło 309 osób. W 2016 roku Visso, Nursja, Amatrice i wiele innych miejscowości zostały w większości zniszczone.
Mimo że od katastrofy minęło 8 lat, odbudowa nadal trwa, a widok zniszczeń jest przejmujący.