Publikacje

Przeczytajcie, co piszą o nas i naszych wyprawach w mediach podróżniczych i lokalnych gazetach.

2019.03.30

Łuk Karpat zimą po raz pierwszy

Najpierw ruszyli na szlak letnią porą, a gdy udało się przejść cały Łuk Karpat postanowili sobie za cel przejście go podczas kalendarzowej zimy. Niełatwe zadanie, zważywszy na to, że mieli na to wyzwanie tylko 89 dni na przełomie 2017 i 2018 roku, gdy wędrówka latem zajęła im ponad 110 dni. Do przejścia zaś nadal było ok. 2200 kilometrów zróżnicowanymi pasmami górskimi w klimacie Europy Środkowo-Wschodniej. 

Posłuchaj całego wywiadu – LINK

Kuba Niziński i Bartek Piziak
Między biegunami

2019.03.15

Podróżnicy z Jasła nagrodzeni na ogólnopolskim festiwalu „Kolosy”

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” w Gdyni.

Autor tekstu: Grzegorz Michalski
Tygodnik Fakty Jasielskie

2019.01.16

Złapaliśmy bakcyla wędrówek

O pionierskiej, zimowej wyprawie „Łukiem Karpat” z Weroniką Łukaszewską i Sławomirem Sanockim rozmawia Ilona Dziedzic.

Ludzi, którzy kochają góry, jest mnóstwo. Nie każdy decyduje się jednak na podjęcie karkołomnej wyprawy „Lukiem Karpat”, w dodatku zimową porą.

Czy w waszym przypadku wspomniana miłość nie przerodziła się w fatalne zauroczenie?

Weronika Łukaszewska: – Myślę, że tak właśnie jest. Nasza przygoda z wędrówkami górskimi zaczęła się od głównego szlaku beskidzkiego o długości blisko pięciuset kilometrów. To najdłuższy szlak górski w Polsce, który wiedzie z Beskidu Śląskiego w Bieszczady. Przeszliśmy go w 2014 r. Tak złapaliśmy bakcyla wędrówek długodystansowych, dających niemal nieograniczoną wolność przez odczucie tego, że obcuje się z górami i otaczającą nas zewsząd przyrodą. To wtedy Sławek, pierwszego lub drugiego dnia wędrówki szlakiem, rzucił hasło, aby iść łukiem

Ilona Dziedzic
Nowe Podkarpacie

2019.01.18

2200 km zimowej wędrówki
Weronika i Sławek z Jasła zrobili to w 88 dni

W 88 dni pokonali 2200 km zmagając się z deszczem, brodząc po kolana w błocie, walcząc ze śnieżycami, tęgim mrozem, nocując w namiocie i chatach pasterskich. Nie poddali się, doszli do końca i osiągnęli sukces.

Agata Flak
Tygodnik Fakty Jasielskie

2019.01

Zimowy Łuk Karpat

Pomysł na przejście łańcucha Karpat zimą zrodził się podczas pokonywania tej trasy latem. Wydawało się to mało realne, jednak myśl o tym nie dawała nam spokoju. W końcu podjęliśmy decyzję – idziemy! Pozyskanie środków nie było łatwe. Nawet jeśli ktoś przyznawał, że to ciekawa ukończenie wyprawa, szanse na jej były niewielkie. Pojawiały się pytania, od których i my nie mogliśmy uciec – czy trekking na dystansie ponad 2000 km zimą jest możliwy? Musieliśmy to sprawdzić… w ciągu 89 dni.

POZNAJ ŚWIAT

2019.01.11-13

Łuk Karpat – 2200 km zimowej wędrówki. Weronika i Sławek z Jasła zrobili to w 88 dni

Weronika i Sławomir z Jasła na kartach historii zapisali się jako pierwsi, którzy przeszli Łuk Karpat zimą. W 88 dni pokonali 2200 km zmagając się z deszczem, brodząc po kolana w błocie, walcząc ze śnieżycami, tęgim mrozem, nocując w namiocie i chatach pasterskich. Nie poddali się, doszli do końca i osiągnęli sukces.

Agata Flak
Gazeta codzienna Nowiny

2018 – Góry

Łuk Karpat Zimą

Pierwsze przejście

Śpiewamy Jozin z Bazin i śmiejemy się wraz ze Słowakami. Doskonały wieczór po kiepskim dniu. Prawie wyschliśmy, kurtki parują nad okopconą kozą. Tak niewiele potrzeba człowiekowi do szczęścia. Już pierwszego dnia pogoda częstuje nas całym menu. Ledwie wchodzimy w las, zaczyna padać. Po kilku godzinach jesteśmy przemoczeni.

2018 – Kraina Bugu

Wędrówką przez góry do gwiazd

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki są pierwszymi zimowymi
zdobywcami łuku Karpat. Wyzwanie podjęli po letniej wyprawie tym szlakiem.
Nie byli wyczynowymi sportowcami, nie mieli za sobą zaplecza technicznego,
borykali się z pozyskaniem sponsorów. Mieli zapał, chęć sprawdzenia siebie i przełamania własnych ograniczeń. Niby tylko tyle, a jednak tak wiele.

ROZMAWIAŁ Daniel Parol
TEKST Justyna Franczuk
ZDJĘCIA Sławomir Sanocki

2018 – Gazeta Górska

2200 kilometrów karpackiej zimy

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki to dwoje górskich pasjonatów, którzy podjęli się nie lada wyzwania – postanowili jako pierwsi przemierzyć łuk Karpat zimą. Trasa, którą przebyli, liczyła około 2200 km, wiodła przez dzikie tereny i była pełna trudności.
W przeprowadzonej z nimi rozmowie postanowiliśmy zapytać o szczegóły ich wyprawy, wyzwania z jakimi przyszło im się zmierzyć, a także dalsze plany.
Zimowe przejście łuku Karpat to nie lada wyzwanie.
Jak zrodził się pomysł na taką wyprawę?

Marcin Bojarski rozmawia
z Weroniką Łukaszewską
i Sławomirem Sanockim

2017

Łuk Karpat 2015

W ciągu 116dni przemierzyliśmy cały łańcuch Karpat, czyli góry Rumunii, Ukrainy, Polski i Słowacji, ponad 2000 kilometrów przez najdłuższe góry Europy.

2017.10.20 – Gnieźniński tydzień

Weronika chce przejść Karpaty ze Słowacji di Rumunii

Znajomi piszą jej w żartach, że jest szalona, ale ona dobrze wie, co robi, bo góry to jej miłość. Jednak wędrówka, która czeka Weronikę zimą, to cos więcej. Przejście Karpat na odcinku o długości 2000 kilometrów to spore wyzwanie!

Paweł Brzeźniak
Gnieźnieński Tydzień